Filinta Çerkes Hasan Kimdir


filintaFilinta dizisinde Padişah tahtan indirildikten sonra Nur Sultan ile birlikte Topkapı Sarayına götürülmüştür peki neden tepki göstermiştir. Çünkü Sultan Abdülaziz’in kayın biradir Ablasının ve eniştesinin hayatından endişe etmektedir gelin tarih içerisinde kendisine bakalım

Çerkes Hasan (d. 1850- ö. 1876), Osmanlı askeri, padişah Abdülaziz’in kayınbiraderi. Hüseyin Avni Paşa’yı Abdülaziz’i öldürmekle itham eden Çerkes Hasan, 15 Haziran 1876 günü bir Osmanlı hükümet toplantısını basarak 5 devlet büyüğünü öldürmüş, en az 10 kişi yaralamış ve idam edilmiştir.

Çerkes Hasan 1850 yılında İstanbul Silivri ilçesinde doğdu. Babası İsmail Bey Kafkasya’dan göç etmiş bir Çerkes beyiydi. Çerkes Hasan 1864 yılında Bahriye İdadisine, sonra da Harbiye bölümüne girdi. Ablası Neşerek Kadın Efendi’nin padişah Abdülaziz’le evlenmesi sonucu padişahın kayınbiraderi oldu. Abdülaziz’in büyük oğlu veliaht Yusuf İzzeddin Efendi’nin yaveri görevine getirildi.

Çerkes Hasan Olayı
Sultan Abdülaziz’in 30 Mayıs 1876’da askeri darbe ile tahttan indirilmesi ve şüpheli ölümü üzerine Çerkes Hasan’ın ablası Neşerek Hanım da 11 Haziran 1876’da vefat etti. Bu olaylardan Abdülaziz’i tahttan indiren başta Hüseyin Avni Paşa ve diğer devlet görevlilerini sorumlu tutan Çerkes Hasan 15 Haziran 1876 günü Midhat Paşa’nın konağına giderek hükümet toplantısını bastı[2][3]. Serasker (Genel Kurmay Başkanı) Hüseyin Avni Paşa’yı ve Hariciye Nazırı Mehmed Raşid Paşa’yı öldürdü. Midhat ve Ahmed Paşaları da öldürmek için kovaladı. Çerkes Hasan yakalanana kadar 10 kişi ölü yatıyordu. Kısa süren bir duruşma sonucu idama mahkûm edildi ve Edirnekapı Mezarlığında defnedildi.Bu olay üzerine zaten ruhsal bir bunalımda olan padişah V. Murat’ın durumu daha da kötüleşti. Tahttan indirilerek yerine II. Abdülhamit geçirildi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Nelo Candy
Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın